Köszöntöm Kiss István fajtahonosító honlapján
A molossusok mint fajtacsoport meghonosítása Magyarországon az 1980-as évek közepén kezdődött. A csoport legismertebb képviseloje a mastino napoletano (nápolyi masztiff) az 1970-es években már jelen volt hazánkban, de a '80-as évekre eltűnt. 1985-ben és az azt követő években hatalmas előrelépés történt a fajták vonatkozásában:Az 1980-as évek elején lettem figyelmes e fajtacsoportra és később váltam rajongóvá a molosser fajták iránt. Külföldi újságot olvasva egy mastiff-típusú kutya keltette fel érdeklodésem: a BULLMASTIFF. Ebben az időben Magyarországon nem volt ilyen fajta, ezért külföldön kerestem, kutattam a megnyerő külsejű, rövid pofájú kutya után. Mivel ekkor bullmastiffot nem találtam, így egy másik fajtát vásároltam, amely nem a keresett fajtához hasonlított de éppen annyira volt molosser mint a bullmastiff, ez pedig a MASTINO NAPOLETANO. Ezzel a kutyával, mely Inez névre hallgatott, alapítottam meg a MOLOSS KENNEL-t, 1985-ben. Ettől kezdve pénzt, időt és energiát nem kímélve csak ez a fajtacsoport érdekelt. Mindent megtettem, hogy a molossusokat megismerjem, illetve megismertessem Magyarországgal és a környékbeli országokkal. Így váltam e fajtacsoport valamennyi tagjának meghonosítójává. Általam először került hazánkba:
Érdeklődésem a molosserekhez közelálló fajtákra is kiterjedt, mégpedig azokra, amelyek olyan ősökkel rendelkeztek mint a working bulldog, vagyis a dolgozó, ősi angol bulldog, mely megállta a helyét az arénákban és segítséget jelentett a hatalmas jószágok lefogásában. (Ez az ősi kutya testfelépítésben egyáltalán nem hasonlított ma élő rokonára a mai show angol bulldogra.) Ezért olyan fajtákat kutattam fel, amelyek hordozzák ezen fajtajegyeket és megállnák a helyüket a fenti feladatok ellátásában, ezek pedig:
Ennyi fajtát egy kennelben tartani, tenyészteni, fejleszteni, kiállításon bemutatni nagyon nagy feladat, rengeteg pénzt és időt emésztene fel. Éppen ezért feltettem magamnak a kérdést: Ha egy fajtát tenyésztenék a molossusok csoportján belül, vajon melyik lenne az? "A célom az volt, hogy olyan kutyám legyen amely legjobban hasonlít a középkori harci mastiffokhoz tudásban, külső megjelenési formában, erőben. Fontos volt számomra, hogy a kutya harcias legyen, emberekkel ne legyen agresszív, de könnyen kiképezhető legyen őrző-védő feladatokra, szeresse a családot és 15 km futás ne jelentsen problémát." Így a választásom a TOSA-ra esett, amely minden elvárásomnak megfelel. Úgy vélem a tosa a molosserek "királya".
A kennel alapítása óta, már több mint 20 éve a Moloss kennel kutyái bejárták az összes kontinenst (!). ("Moloss-kutya" a világ 35 országába került, ezzel erősítve MAGYARORSZÁG molosseres hírnevét.) Kiss István, 2010 |